THESPIKE.GG Valorant Event & News Coverage
NSG 2021 Summer Championship » Summer Champs - Open 3

NSG 2021 Summer Championship - Summer Champs - Open 3

  • Starting Date

    Apr 19, 2021

  • Prize Pool

    $2,500

  • Teams

    32

  • Location

    Online

Group A Bracket

Opening Matches

5:00 PM Apr 19
Renegades Renegades
13
Cube Esports Cube Esports
0
5:00 PM Apr 19
Illuzion Black Illuzion Black
14
TradeLikePros TradeLikePros
16

Winners Match

6:15 PM Apr 19
Renegades Renegades
13
TradeLikePros TradeLikePros
6

Elimination Match

6:15 PM Apr 19
Cube Esports Cube Esports
1
Illuzion Black Illuzion Black
13

Decider Match

7:45 PM Apr 19
TradeLikePros TradeLikePros
0
Illuzion Black Illuzion Black
13

Qualified

Renegades
Illuzion Black

Group B Bracket

Opening Matches

5:00 PM Apr 19
Complexity
13
Illuzion Orange Illuzion Orange
1
5:00 PM Apr 19
Team Name Team Name
13
Waverunners Waverunners
2

Winners Match

6:15 PM Apr 19
Complexity
13
Team Name Team Name
5

Elimination Match

6:15 PM Apr 19
Illuzion Orange Illuzion Orange
6
Waverunners Waverunners
13

Decider Match

7:45 PM Apr 19
Team Name Team Name
13
Waverunners Waverunners
6

Qualified

Complexity
Team Name

Group C Bracket

Opening Matches

5:00 PM Apr 19
Frail Males Frail Males
13
LGI LGI
6
5:00 PM Apr 19
Evil Geniuses
12
Interstate 95 Interstate 95
14

Winners Match

6:15 PM Apr 19
Frail Males Frail Males
13
Interstate 95 Interstate 95
6

Elimination Match

6:15 PM Apr 19
LGI LGI
6
Evil Geniuses
13

Decider Match

7:45 PM Apr 19
Interstate 95 Interstate 95
11
Evil Geniuses
13

Qualified

Frail Males
Evil Geniuses

Group D Bracket

Opening Matches

5:00 PM Apr 19
Teal Seam Teal Seam
7
Decisive
13
5:00 PM Apr 19
afterMath Esports afterMath Esports
7
RIFLE CRUTCHERS RIFLE CRUTCHERS
13

Winners Match

6:15 PM Apr 19
Decisive
13
RIFLE CRUTCHERS RIFLE CRUTCHERS
6

Elimination Match

6:15 PM Apr 19
Teal Seam Teal Seam
13
afterMath Esports afterMath Esports
3

Decider Match

7:45 PM Apr 19
RIFLE CRUTCHERS RIFLE CRUTCHERS
2
Teal Seam Teal Seam
13

Qualified

Decisive
Teal Seam

Group E Bracket

Opening Matches

5:00 PM Apr 19
Spot Up
13
Throw team 6 Throw team 6
1
5:00 PM Apr 19
Seeker Seeker
3
FREELO FREELO
13

Winners Match

6:15 PM Apr 19
Spot Up
13
FREELO FREELO
7

Elimination Match

6:15 PM Apr 19
Throw team 6 Throw team 6
4
Seeker Seeker
13

Decider Match

7:45 PM Apr 19
FREELO FREELO
15
Seeker Seeker
17

Qualified

Spot Up
Seeker

Group F Bracket

Opening Matches

5:00 PM Apr 19
Pittsburgh Knights Pittsburgh Knights
13
TITAN E-Sports TITAN E-Sports
3
5:00 PM Apr 19
The Slimy Boogermen The Slimy Boogermen
13
Exotic
3

Winners Match

6:15 PM Apr 19
Pittsburgh Knights Pittsburgh Knights
13
The Slimy Boogermen The Slimy Boogermen
5

Elimination Match

6:15 PM Apr 19
TITAN E-Sports TITAN E-Sports
13
Exotic
10

Decider Match

7:45 PM Apr 19
The Slimy Boogermen The Slimy Boogermen
13
TITAN E-Sports TITAN E-Sports
7

Qualified

Pittsburgh Knights
The Slimy Boogermen

Group G Bracket

Opening Matches

5:00 PM Apr 19
Kooky Koalas Kooky Koalas
13
Bullish Bullish
1
5:00 PM Apr 19
Akella Akella
13
HEAD HUNTERS HEAD HUNTERS
7

Winners Match

6:15 PM Apr 19
Kooky Koalas Kooky Koalas
13
Akella Akella
3

Elimination Match

6:15 PM Apr 19
Bullish Bullish
3
HEAD HUNTERS HEAD HUNTERS
13

Decider Match

7:45 PM Apr 19
Akella Akella
6
HEAD HUNTERS HEAD HUNTERS
13

Qualified

Kooky Koalas
HEAD HUNTERS

Group H Bracket

Opening Matches

5:00 PM Apr 19
SoaR
13
Recon 5 Recon 5
6
5:00 PM Apr 19
Team Basilisk
13
Radiant Roombas Radiant Roombas
4

Winners Match

6:15 PM Apr 19
SoaR
13
Team Basilisk
10

Elimination Match

6:15 PM Apr 19
Recon 5 Recon 5
13
Radiant Roombas Radiant Roombas
4

Decider Match

7:45 PM Apr 19
Team Basilisk
13
Recon 5 Recon 5
6

Qualified

SoaR
Team Basilisk

Playoffs Bracket

Round of 16

10:00 PM Apr 19
Renegades Renegades
2
Team Name Team Name
1
10:00 PM Apr 19
Spot Up
1
The Slimy Boogermen The Slimy Boogermen
2
10:00 PM Apr 19
Decisive
1
Evil Geniuses
2
10:00 PM Apr 19
SoaR
0
HEAD HUNTERS HEAD HUNTERS
2
10:00 PM Apr 19
Complexity
2
Illuzion Black Illuzion Black
0
10:00 PM Apr 19
Pittsburgh Knights Pittsburgh Knights
2
Seeker Seeker
0
10:00 PM Apr 19
Frail Males Frail Males
2
Teal Seam Teal Seam
1
10:00 PM Apr 19
Kooky Koalas Kooky Koalas
2
Team Basilisk
1

Quarter Finals

4:00 PM Apr 20
Renegades Renegades
2
The Slimy Boogermen The Slimy Boogermen
0
4:00 PM Apr 20
Evil Geniuses
2
HEAD HUNTERS HEAD HUNTERS
1
4:00 PM Apr 20
Complexity
1
Pittsburgh Knights Pittsburgh Knights
2
4:00 PM Apr 20
Frail Males Frail Males
2
Kooky Koalas Kooky Koalas
0

Semi Finals

6:30 PM Apr 20
Renegades Renegades
2
Evil Geniuses
0
8:00 PM Apr 20
Pittsburgh Knights Pittsburgh Knights
2
Frail Males Frail Males
0

Final

10:00 PM Apr 20
Renegades Renegades
2
Pittsburgh Knights Pittsburgh Knights
1

Format

Group Stage:

GSL Groups of 4 (Bo1s)
Top 2 advance to Playoffs

Playoffs:

Single Elimination
All matches are Bo3

Map Pool

Bind

Haven

Split

Ascent

Icebox