THESPIKE.GG Valorant Event & News Coverage

Pittsburgh Knights Monthly Gauntlet - May: Spring Fling

Spring is around the corner, it’s time for another #KnightsGauntlet!

  • Starting Date

    May 15, 2021

  • Prize Pool

    $5,000

  • Teams

    32

  • Location

    Online

Group A Bracket

Opening Matches

2:00 PM May 15
Renegades Renegades
13
Team Insight
2
2:00 PM May 15
The Slimy Boogermen The Slimy Boogermen
12
Illuzion Black Illuzion Black
14

Winners Match

3:15 PM May 15
Renegades Renegades
13
Illuzion Black Illuzion Black
6

Elimination Match

3:15 PM May 15
The Slimy Boogermen The Slimy Boogermen
13
Team Insight
8

Decider Match

4:00 PM May 15
Illuzion Black Illuzion Black
0
The Slimy Boogermen The Slimy Boogermen
2

Qualified

Renegades
The Slimy Boogermen

Group B Bracket

Opening Matches

2:00 PM May 15
Soniqs Soniqs
13
Zero Marksmen Zero Marksmen
11
2:00 PM May 15
Bewd's Retirement Home Bewd's Retirement Home
13
O.O.D.A Loopers O.O.D.A Loopers
11

Winners Match

3:15 PM May 15
Soniqs Soniqs
13
Bewd's Retirement Home Bewd's Retirement Home
10

Elimination Match

3:15 PM May 15
Zero Marksmen Zero Marksmen
13
O.O.D.A Loopers O.O.D.A Loopers
7

Decider Match

4:40 PM May 15
Bewd's Retirement Home Bewd's Retirement Home
2
Zero Marksmen Zero Marksmen
1

Qualified

Soniqs
Bewd's Retirement Home

Group C Bracket

Opening Matches

2:00 PM May 15
Rise
13
Waifu Warriors Waifu Warriors
1
2:00 PM May 15
Reformed Reformed
13
afterMath Esports afterMath Esports
3

Winners Match

3:15 PM May 15
Rise
13
Reformed Reformed
3

Elimination Match

3:15 PM May 15
afterMath Esports afterMath Esports
13
Waifu Warriors Waifu Warriors
4

Decider Match

4:00 PM May 15
Reformed Reformed
2
afterMath Esports afterMath Esports
0

Qualified

Rise
Reformed

Group D Bracket

Opening Matches

2:00 PM May 15
Complexity
13
FREELO FREELO
3
2:00 PM May 15
VIRTUOSO
13
Archons Archons
9

Winners Match

3:15 PM May 15
Complexity
12
VIRTUOSO
14

Elimination Match

3:15 PM May 15
Archons Archons
13
FREELO FREELO
15

Decider Match

4:45 PM May 15
Complexity
2
FREELO FREELO
0

Qualified

VIRTUOSO
Complexity

Group E Bracket

Opening Matches

2:00 PM May 15
Kooky Koalas Kooky Koalas
13
Solar Solar
0
2:00 PM May 15
Frick Ya Bag Frick Ya Bag
11
BLÅHAJ BLÅHAJ
13

Winners Match

3:15 PM May 15
Kooky Koalas Kooky Koalas
13
BLÅHAJ BLÅHAJ
9

Elimination Match

3:15 PM May 15
Frick Ya Bag Frick Ya Bag
13
Solar Solar
4

Decider Match

4:30 PM May 15
BLÅHAJ BLÅHAJ
0
Frick Ya Bag Frick Ya Bag
2

Qualified

Kooky Koalas
Frick Ya Bag

Group F Bracket

Opening Matches

2:00 PM May 15
Team Basilisk
13
ValorsGG ValorsGG
3
2:00 PM May 15
OOKERS OOKERS
13
Recon 5 Recon 5
7

Winners Match

3:15 PM May 15
Team Basilisk
13
OOKERS OOKERS
8

Elimination Match

3:15 PM May 15
Recon 5 Recon 5
13
ValorsGG ValorsGG
10

Decider Match

4:30 PM May 15
OOKERS OOKERS
1
Recon 5 Recon 5
2

Qualified

Team Basilisk
Recon 5

Group G Bracket

Opening Matches

2:00 PM May 15
Noble Noble
13
Exotic
3
2:00 PM May 15
Teal Seam Teal Seam
13
Foxy Foxy
5

Winners Match

3:15 PM May 15
Noble Noble
10
Teal Seam Teal Seam
13

Elimination Match

3:15 PM May 15
Foxy Foxy
11
Exotic
13

Decider Match

4:30 PM May 15
Noble Noble
2
Exotic
1

Qualified

Teal Seam
Noble

Group H Bracket

Opening Matches

2:00 PM May 15
Goofy Goobers Goofy Goobers
13
Pokemon Pokemon
1
2:00 PM May 15
Decisive
Hog Knobbers Hog Knobbers

Winners Match

3:30 PM May 15
Goofy Goobers Goofy Goobers
13
Hog Knobbers Hog Knobbers
5

Elimination Match

3:30 PM May 15
Decisive
Pokemon Pokemon

Decider Match

4:00 PM May 15
Hog Knobbers Hog Knobbers
2
Pokemon Pokemon
0

Qualified

Goofy Goobers
Hog Knobbers

Playoffs Bracket

Round of 16

7:00 PM May 15
Renegades Renegades
2
Bewd's Retirement Home Bewd's Retirement Home
0
7:00 PM May 15
Kooky Koalas Kooky Koalas
2
Recon 5 Recon 5
0
6:00 PM May 15
VIRTUOSO
2
Reformed Reformed
1
5:30 PM May 15
Teal Seam Teal Seam
2
Hog Knobbers Hog Knobbers
0
6:30 PM May 15
Soniqs Soniqs
2
The Slimy Boogermen The Slimy Boogermen
0
6:30 PM May 15
Team Basilisk
2
Frick Ya Bag Frick Ya Bag
0
6:30 PM May 15
Rise
2
Complexity
1
7:00 PM May 15
Goofy Goobers Goofy Goobers
0
Noble Noble
2

Quarter Finals

2:00 PM May 16
Renegades Renegades
2
Kooky Koalas Kooky Koalas
1
2:00 PM May 16
VIRTUOSO
1
Teal Seam Teal Seam
2
2:00 PM May 16
Soniqs Soniqs
2
Team Basilisk
1
2:00 PM May 16
Rise
2
Noble Noble
0

Semi Finals

5:00 PM May 16
Renegades Renegades
2
Teal Seam Teal Seam
0
5:00 PM May 16
Soniqs Soniqs
1
Rise
2

Final

7:00 PM May 16
Renegades Renegades
0
Rise
2
3rd/4th Place Match
7:00 PM May 16
Teal Seam Teal Seam
2
Soniqs Soniqs
1

Format

Group Stage:

GSL Groups of 4 (Bo1s), Lower Bracket Final is Bo3
Top 2 advance to Playoffs

Playoffs:

Single Elimination
All matches are Bo3

Map Pool

Bind

Haven

Split

Ascent

Icebox