THESPIKE.GG Valorant Event & News Coverage
NSG 2022 Summer Championship » Online Open 10

NSG Summer Champs - Online Open 10

Nerd Street Gamers is hosting a 32-team, online VALORANT tournament running June 20th-21st. This tournament is part of Summer Champs 2022 where qualification points towards the Finals and a $2,500 prize pot are up for grabs!

  • Jun 13, 2022

  • $3,500

  • 64

  • Online

Prize Distribution

Group A

Opening Matches

Jun 13, 6:00 PM EDT
Jun 13, 6:00 PM EDT

Winners Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Qualified

Oxygen Esports Academy

Elimination Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Decider Match

Jun 13, 8:10 PM EDT

Qualified

Lycus Empire
Group B

Opening Matches

Jun 13, 6:00 PM EDT
Jun 13, 6:00 PM EDT

Winners Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Qualified

Soniqs

Elimination Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Decider Match

Jun 13, 8:10 PM EDT

Qualified

Run it Down
Group C

Opening Matches

Jun 13, 6:00 PM EDT
Jun 13, 6:00 PM EDT

Winners Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Qualified

Lenny Time

Elimination Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Decider Match

Jun 13, 8:10 PM EDT

Qualified

Rectify Esports
Group D

Opening Matches

Jun 13, 6:00 PM EDT
Jun 13, 6:00 PM EDT

Winners Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Qualified

NYFU

Elimination Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Decider Match

Jun 13, 8:10 PM EDT

Qualified

Foreigners
Group E

Opening Matches

Jun 13, 6:00 PM EDT
Jun 13, 6:00 PM EDT

Winners Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Qualified

Cosmic Divide

Elimination Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Decider Match

Jun 13, 8:10 PM EDT

Qualified

Project VII
Group F

Opening Matches

Jun 13, 6:00 PM EDT
Jun 13, 6:00 PM EDT

Winners Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Qualified

Vexo Esports

Elimination Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Decider Match

Jun 13, 8:10 PM EDT

Qualified

Built By Gamers Academy
Group G

Opening Matches

Jun 13, 6:00 PM EDT
Jun 13, 6:00 PM EDT

Winners Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Qualified

VIRTUOSO

Elimination Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Decider Match

Jun 13, 8:10 PM EDT

Qualified

AOE
Group H

Opening Matches

Jun 13, 6:00 PM EDT
Jun 13, 6:00 PM EDT

Winners Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Qualified

DNADIFF

Elimination Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Decider Match

Jun 13, 8:10 PM EDT

Qualified

Realism Esports
Group I

Opening Matches

Jun 13, 6:00 PM EDT
Jun 13, 6:00 PM EDT

Winners Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Qualified

tyler's corgis

Elimination Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Decider Match

Jun 13, 8:10 PM EDT

Qualified

NBKS Titans
Group J

Opening Matches

Jun 13, 6:00 PM EDT
Jun 13, 6:00 PM EDT

Winners Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Qualified

Qor Red

Elimination Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Decider Match

Jun 13, 8:10 PM EDT

Qualified

Cloud9 Academy
Group K

Opening Matches

Jun 13, 6:00 PM EDT
Jun 13, 6:00 PM EDT

Winners Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Qualified

YFP Gaming

Elimination Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Decider Match

Jun 13, 8:10 PM EDT

Qualified

ONi Global
Group L

Opening Matches

Jun 13, 6:00 PM EDT
Jun 13, 6:00 PM EDT

Winners Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Qualified

The Ganaccis

Elimination Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Decider Match

Jun 13, 8:10 PM EDT

Qualified

Stasis
Group M

Opening Matches

Jun 13, 6:00 PM EDT
Jun 13, 6:00 PM EDT

Winners Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Qualified

Knights Academy

Elimination Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Decider Match

Jun 13, 8:10 PM EDT

Qualified

Windmill Isle
Group N

Opening Matches

Jun 13, 6:00 PM EDT
Jun 13, 6:00 PM EDT

Winners Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Qualified

Hyperspace Dark

Elimination Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Decider Match

Jun 13, 8:10 PM EDT

Qualified

Levitate
Group O

Opening Matches

Jun 13, 6:00 PM EDT
Jun 13, 6:00 PM EDT

Winners Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Qualified

Team Basilisk

Elimination Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Decider Match

Jun 13, 8:10 PM EDT

Qualified

Night's Academy
Group P

Opening Matches

Jun 13, 6:00 PM EDT
Jun 13, 6:00 PM EDT

Winners Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Qualified

Zer0 Latency

Elimination Match

Jun 13, 7:10 PM EDT

Decider Match

Jun 13, 8:10 PM EDT

Qualified

The 11
Playoffs

Round of 32

Jun 13, 10:00 PM EDT
Jun 13, 10:00 PM EDT
Jun 13, 10:00 PM EDT
Jun 13, 10:00 PM EDT
Jun 13, 10:00 PM EDT
Jun 13, 10:00 PM EDT
Jun 13, 10:00 PM EDT
Jun 13, 10:00 PM EDT
Jun 13, 10:00 PM EDT
Jun 13, 10:00 PM EDT
Jun 13, 10:00 PM EDT
Jun 13, 10:00 PM EDT
Jun 13, 10:00 PM EDT
Jun 13, 10:00 PM EDT
Jun 13, 10:00 PM EDT
Jun 13, 10:00 PM EDT

Round of 16

Jun 14, 6:00 PM EDT
Jun 14, 6:00 PM EDT
Jun 14, 6:00 PM EDT
Jun 14, 6:00 PM EDT
Jun 14, 6:00 PM EDT
Jun 14, 6:00 PM EDT
Jun 14, 6:00 PM EDT
Jun 14, 6:00 PM EDT

Quarter Finals

Jun 14, 8:30 PM EDT
Jun 14, 8:30 PM EDT
Jun 14, 8:30 PM EDT
Jun 14, 8:30 PM EDT

Semi Finals

Jun 15, 6:00 PM EDT
Jun 15, 6:00 PM EDT

Final

Jun 15, 8:30 PM EDT
Format
Group Stage:

GSL Format
Best of One

Playoffs:

Single Elimination
Best of Three

Map Pool
Bind
Haven
Split
Ascent
Icebox
Breeze
Fracture