THESPIKE.GG Valorant Event & News Coverage
NSG 2021 Summer Championship » Summer Champs - Open 4

NSG 2021 Summer Championship - Summer Champs - Open 4

  • Starting Date

    May 03, 2021

  • Prize Pool

    $2,500

  • Teams

    32

  • Location

    Online

Group A Bracket

Opening Matches

4:00 PM May 3
OOKERS OOKERS
13
Cracked and Dialed Cracked and Dialed
6
4:00 PM May 3
Frick Ya Bag Frick Ya Bag
13
303 Esports 303 Esports
11

Winners Match

5:15 PM May 3
OOKERS OOKERS
6
Frick Ya Bag Frick Ya Bag
13

Elimination Match

5:15 PM May 3
303 Esports 303 Esports
13
Cracked and Dialed Cracked and Dialed
8

Decider Match

6:30 PM May 3
OOKERS OOKERS
13
303 Esports 303 Esports
10

Qualified

Frick Ya Bag
OOKERS

Group B Bracket

Opening Matches

4:00 PM May 3
SoaR
13
Exolved Esports Exolved Esports
0
4:00 PM May 3
VIRTUOSO
13
Disrupt Gaming Disrupt Gaming
8

Winners Match

5:15 PM May 3
SoaR
15
VIRTUOSO
13

Elimination Match

5:15 PM May 3
Disrupt Gaming Disrupt Gaming
11
Exolved Esports Exolved Esports
13

Decider Match

6:30 PM May 3
VIRTUOSO
13
Exolved Esports Exolved Esports
2

Qualified

SoaR
VIRTUOSO

Group C Bracket

Opening Matches

4:00 PM May 3
Kooky Koalas Kooky Koalas
13
Frontline Esports Frontline Esports
3
4:00 PM May 3
Illuzion Black Illuzion Black
13
1337 1337
4

Winners Match

5:15 PM May 3
Kooky Koalas Kooky Koalas
13
Illuzion Black Illuzion Black
3

Elimination Match

5:15 PM May 3
1337 1337
13
Frontline Esports Frontline Esports
5

Decider Match

6:30 PM May 3
Illuzion Black Illuzion Black
10
1337 1337
13

Qualified

Kooky Koalas
1337

Group D Bracket

Opening Matches

4:00 PM May 3
Team Basilisk
13
Goblin Squadron Goblin Squadron
7
4:00 PM May 3
RIFLE CRUTCHERS RIFLE CRUTCHERS
11
Exotic
13

Winners Match

5:15 PM May 3
Team Basilisk
8
Exotic
13

Elimination Match

5:15 PM May 3
RIFLE CRUTCHERS RIFLE CRUTCHERS
13
Goblin Squadron Goblin Squadron
9

Decider Match

6:30 PM May 3
Team Basilisk
13
RIFLE CRUTCHERS RIFLE CRUTCHERS
9

Qualified

Exotic
Team Basilisk

Group E Bracket

Opening Matches

4:00 PM May 3
Rise
13
Icons Icons
6
4:00 PM May 3
afterMath Esports afterMath Esports
13
Ivy Ivy
10

Winners Match

5:15 PM May 3
Rise
13
afterMath Esports afterMath Esports
3

Elimination Match

5:15 PM May 3
Ivy Ivy
8
Icons Icons
13

Decider Match

6:30 PM May 3
afterMath Esports afterMath Esports
7
Icons Icons
13

Qualified

Rise
Icons

Group F Bracket

Opening Matches

4:00 PM May 3
The Slimy Boogermen The Slimy Boogermen
LCMS Aimers LCMS Aimers
4:00 PM May 3
Able Esports Able Esports
13
TITAN E-Sports TITAN E-Sports
3

Winners Match

5:15 PM May 3
The Slimy Boogermen The Slimy Boogermen
13
Able Esports Able Esports
11

Elimination Match

5:15 PM May 3
TITAN E-Sports TITAN E-Sports
LCMS Aimers LCMS Aimers

Decider Match

6:30 PM May 3
Able Esports Able Esports
13
TITAN E-Sports TITAN E-Sports
6

Qualified

The Slimy Boogermen
Able Esports

Group G Bracket

Opening Matches

4:00 PM May 3
Cloud9 White Cloud9 White
13
Party Stool Party Stool
10
4:00 PM May 3
Take Flyte
13
Space Bound Space Bound
10

Winners Match

5:15 PM May 3
Cloud9 White Cloud9 White
13
Take Flyte
9

Elimination Match

5:15 PM May 3
Space Bound Space Bound
13
Party Stool Party Stool
9

Decider Match

6:30 PM May 3
Take Flyte
13
Space Bound Space Bound
8

Qualified

Cloud9 White
Take Flyte

Group H Bracket

Opening Matches

4:00 PM May 3
Last Round Save Last Round Save
13
Slaughter House Slaughter House
4
4:00 PM May 3
Resonate Resonate
9
Indiana Syndicate Indiana Syndicate
13

Winners Match

5:15 PM May 3
Last Round Save Last Round Save
13
Indiana Syndicate Indiana Syndicate
4

Elimination Match

5:15 PM May 3
Resonate Resonate
13
Slaughter House Slaughter House
7

Decider Match

6:30 PM May 3
Indiana Syndicate Indiana Syndicate
9
Resonate Resonate
13

Qualified

Last Round Save
Resonate

Playoffs Bracket

Round of 16

8:00 PM May 3
Frick Ya Bag Frick Ya Bag
2
VIRTUOSO
1
8:00 PM May 3
Rise
2
Able Esports Able Esports
0
8:00 PM May 3
Exotic
1
1337 1337
2
8:00 PM May 3
Last Round Save Last Round Save
2
Take Flyte
0
8:00 PM May 3
SoaR
2
OOKERS OOKERS
0
8:00 PM May 3
The Slimy Boogermen The Slimy Boogermen
2
Icons Icons
0
8:00 PM May 3
Kooky Koalas Kooky Koalas
0
Team Basilisk
2
8:00 PM May 3
Cloud9 White Cloud9 White
0
Resonate Resonate
2

Quarter Finals

4:00 PM May 4
Frick Ya Bag Frick Ya Bag
1
Rise
2
4:00 PM May 4
1337 1337
2
Last Round Save Last Round Save
1
4:00 PM May 4
SoaR
2
The Slimy Boogermen The Slimy Boogermen
1
4:00 PM May 4
Team Basilisk
0
Resonate Resonate
2

Semi Finals

6:30 PM May 4
Rise
2
1337 1337
0
6:30 PM May 4
SoaR
2
Resonate Resonate
1

Final

9:00 PM May 4
Rise
2
SoaR
1

Format

Group Stage:

GSL Groups of 4 (Bo1s)
Top 2 advance to Playoffs

Playoffs:

Single Elimination
All matches are Bo3

Map Pool

Bind

Haven

Split

Ascent

Icebox