THESPIKE.GG Valorant Event & News Coverage
NSG 2021 Summer Championship » Summer Champs - Open 6

NSG 2021 Summer Championship - Summer Champs - Open 6

  • Starting Date

    May 17, 2021

  • Prize Pool

    $2,500

  • Teams

    32

  • Location

    Online

Group A Bracket

Opening Matches

5:00 PM May 17
Goofy Goobers Goofy Goobers
13
S2 S2
4
5:00 PM May 17
VIRTUOSO
13
Indiana Syndicate
9

Winners Match

6:15 PM May 17
Goofy Goobers Goofy Goobers
13
VIRTUOSO
9

Elimination Match

6:15 PM May 17
Indiana Syndicate
8
S2 S2
13

Decider Match

7:30 PM May 17
VIRTUOSO
13
S2 S2
9

Qualified

Goofy Goobers
VIRTUOSO

Group B Bracket

Opening Matches

5:00 PM May 17
Renegades Renegades
13
afterMath Esports afterMath Esports
8
5:00 PM May 17
OOKERS OOKERS
13
O.O.D.A Loopers O.O.D.A Loopers
2

Winners Match

6:15 PM May 17
Renegades Renegades
3
OOKERS OOKERS
13

Elimination Match

6:15 PM May 17
O.O.D.A Loopers O.O.D.A Loopers
7
afterMath Esports afterMath Esports
13

Decider Match

7:30 PM May 17
Renegades Renegades
13
afterMath Esports afterMath Esports
3

Qualified

OOKERS
Renegades

Group C Bracket

Opening Matches

5:00 PM May 17
Kooky Koalas Kooky Koalas
13
Merry Men Merry Men
8
5:00 PM May 17
Cloud9 White Cloud9 White
15
Icons Icons
13

Winners Match

6:15 PM May 17
Kooky Koalas Kooky Koalas
13
Cloud9 White Cloud9 White
5

Elimination Match

6:15 PM May 17
Icons Icons
7
Merry Men Merry Men
13

Decider Match

7:30 PM May 17
Cloud9 White Cloud9 White
13
Merry Men Merry Men
9

Qualified

Kooky Koalas
Cloud9 White

Group D Bracket

Opening Matches

5:00 PM May 17
Last Round Save Last Round Save
13
DNADIFF DNADIFF
3
5:00 PM May 17
Reformed Reformed
13
Starlight Starlight
8

Winners Match

6:15 PM May 17
Last Round Save Last Round Save
13
Reformed Reformed
11

Elimination Match

6:15 PM May 17
Starlight Starlight
8
DNADIFF DNADIFF
13

Decider Match

7:30 PM May 17
Reformed Reformed
6
DNADIFF DNADIFF
13

Qualified

Last Round Save
DNADIFF

Group E Bracket

Opening Matches

5:00 PM May 17
Time In
11
Fun Game Yes Fun Game Yes
13
5:00 PM May 17
Resonate Resonate
14
FREELO FREELO
12

Winners Match

6:15 PM May 17
Fun Game Yes Fun Game Yes
5
Resonate Resonate
13

Elimination Match

6:15 PM May 17
FREELO FREELO
15
Time In
13

Decider Match

7:30 PM May 17
Fun Game Yes Fun Game Yes
7
FREELO FREELO
13

Qualified

Resonate
FREELO

Group F Bracket

Opening Matches

5:00 PM May 17
Teal Seam Teal Seam
13
Nemesis Esports Nemesis Esports
5
5:00 PM May 17
The Slimy Boogermen The Slimy Boogermen
13
Insanity Insanity
2

Winners Match

6:15 PM May 17
Teal Seam Teal Seam
13
The Slimy Boogermen The Slimy Boogermen
6

Elimination Match

6:15 PM May 17
Insanity Insanity
0
Nemesis Esports Nemesis Esports
13

Decider Match

7:30 PM May 17
The Slimy Boogermen The Slimy Boogermen
13
Nemesis Esports Nemesis Esports
2

Qualified

Teal Seam
The Slimy Boogermen

Group G Bracket

Opening Matches

5:00 PM May 17
Frick Ya Bag Frick Ya Bag
13
Slaughter House Slaughter House
6
5:00 PM May 17
Exotic
1
Team Insight
13

Winners Match

6:15 PM May 17
Frick Ya Bag Frick Ya Bag
6
Team Insight
13

Elimination Match

6:15 PM May 17
Slaughter House Slaughter House
10
Exotic
13

Decider Match

7:30 PM May 17
Frick Ya Bag Frick Ya Bag
12
Exotic
14

Qualified

Team Insight
Exotic

Group H Bracket

Opening Matches

5:00 PM May 17
Team Basilisk
13
XStealers XStealers
3
5:00 PM May 17
On The Way On The Way
RAIJIN RAIJIN

Winners Match

6:15 PM May 17
Team Basilisk
13
RAIJIN RAIJIN
9

Elimination Match

6:15 PM May 17
On The Way On The Way
XStealers XStealers

Decider Match

7:30 PM May 17
RAIJIN RAIJIN
13
XStealers XStealers
4

Qualified

Team Basilisk
RAIJIN

Playoffs Bracket

Round of 16

8:00 PM May 17
Goofy Goobers Goofy Goobers
0
Renegades Renegades
2
8:00 PM May 17
Resonate Resonate
2
The Slimy Boogermen The Slimy Boogermen
0
8:00 PM May 17
Last Round Save Last Round Save
2
Cloud9 White Cloud9 White
0
8:00 PM May 17
Team Basilisk
2
Exotic
0
8:00 PM May 17
OOKERS OOKERS
0
VIRTUOSO
2
8:00 PM May 17
Teal Seam Teal Seam
0
FREELO FREELO
2
8:00 PM May 17
Kooky Koalas Kooky Koalas
2
DNADIFF DNADIFF
0
8:00 PM May 17
Team Insight
2
RAIJIN RAIJIN
0

Quarter Finals

5:00 PM May 18
Renegades Renegades
2
Resonate Resonate
0
5:00 PM May 18
Last Round Save Last Round Save
0
Team Basilisk
2
5:00 PM May 18
VIRTUOSO
2
FREELO FREELO
0
5:00 PM May 18
Kooky Koalas Kooky Koalas
2
Team Insight
0

Semi Finals

7:10 PM May 18
Renegades Renegades
2
Team Basilisk
0
7:10 PM May 18
VIRTUOSO
2
Kooky Koalas Kooky Koalas
1

Final

10:10 PM May 18
Renegades Renegades
2
VIRTUOSO
0

Format

Group Stage:

GSL Groups of 4 (Bo1s)
Top 2 advance to Playoffs

Playoffs:

Single Elimination
All matches are Bo3

Map Pool

Bind

Haven

Split

Ascent

Icebox