THESPIKE.GG Valorant Event & News Coverage
NSG 2021 Summer Championship » Summer Champs - Open 8

NSG 2021 Summer Championship - Summer Champs - Open 8

This event is brought to you by The Esports Club and is sponsored by Lenovo, Intel and Croma.

  • Starting Date

    Jun 14, 2021

  • Prize Pool

    $2,500

  • Teams

    32

  • Location

    Online

Prize Distribution

Group A Bracket

Opening Matches

5:00 PM Jun 14
Soniqs Soniqs
13
HitReg HitReg
1
5:00 PM Jun 14
Zero Marksmen Zero Marksmen
13
ValorsGG ValorsGG
7

Winners Match

6:15 PM Jun 14
Soniqs Soniqs
13
Zero Marksmen Zero Marksmen
5

Elimination Match

6:15 PM Jun 14
HitReg HitReg
15
ValorsGG ValorsGG
17

Decider Match

7:20 PM Jun 14
Zero Marksmen Zero Marksmen
7
ValorsGG ValorsGG
13

Qualified

Soniqs
ValorsGG

Group B Bracket

Opening Matches

5:00 PM Jun 14
Renegades Renegades
13
Fun Game Yes Fun Game Yes
4
5:00 PM Jun 14
Resonate Resonate
13
RAIJIN RAIJIN
4

Winners Match

6:00 PM Jun 14
Renegades Renegades
13
Resonate Resonate
6

Elimination Match

6:00 PM Jun 14
Fun Game Yes Fun Game Yes
13
RAIJIN RAIJIN
6

Decider Match

7:00 PM Jun 14
Resonate Resonate
13
Fun Game Yes Fun Game Yes
9

Qualified

Renegades
Resonate

Group C Bracket

Opening Matches

5:00 PM Jun 14
Ghost Gaming
Vault Guardians Vault Guardians
5:00 PM Jun 14
Take Flyte
13
Agoge Gaming Agoge Gaming
9

Winners Match

6:15 PM Jun 14
Ghost Gaming
13
Take Flyte
3

Elimination Match

6:05 PM Jun 14
Vault Guardians Vault Guardians
Agoge Gaming Agoge Gaming

Decider Match

7:10 PM Jun 14
Take Flyte
13
Agoge Gaming Agoge Gaming
5

Qualified

Ghost Gaming
Take Flyte

Group D Bracket

Opening Matches

5:00 PM Jun 14
FPL-C FPL-C
13
Party Stool Party Stool
3
5:00 PM Jun 14
VIRTUOSO
13
Team Name Team Name
9

Winners Match

6:10 PM Jun 14
FPL-C FPL-C
7
VIRTUOSO
13

Elimination Match

6:10 PM Jun 14
Party Stool Party Stool
2
Team Name Team Name
13

Decider Match

7:00 PM Jun 14
FPL-C FPL-C
13
Team Name Team Name
2

Qualified

VIRTUOSO
FPL-C

Group E Bracket

Opening Matches

5:00 PM Jun 14
SoaR
13
La Familia La Familia
5
5:00 PM Jun 14
Cosmic Divide Cosmic Divide
13
TradeLikePros TradeLikePros
10

Winners Match

6:00 PM Jun 14
SoaR
13
Cosmic Divide Cosmic Divide
8

Elimination Match

6:00 PM Jun 14
La Familia La Familia
13
TradeLikePros TradeLikePros
9

Decider Match

7:00 PM Jun 14
Cosmic Divide Cosmic Divide
13
La Familia La Familia
7

Qualified

SoaR
Cosmic Divide

Group F Bracket

Opening Matches

5:00 PM Jun 14
OOKERS OOKERS
13
Hysteria Hysteria
9
5:00 PM Jun 14
fortnite fraggers fortnite fraggers
13
FIU Gold FIU Gold
4

Winners Match

6:00 PM Jun 14
OOKERS OOKERS
14
fortnite fraggers fortnite fraggers
12

Elimination Match

6:00 PM Jun 14
Hysteria Hysteria
6
FIU Gold FIU Gold
13

Decider Match

7:00 PM Jun 14
fortnite fraggers fortnite fraggers
13
FIU Gold FIU Gold
10

Qualified

OOKERS
fortnite fraggers

Group G Bracket

Opening Matches

5:00 PM Jun 14
Team Basilisk
13
MishMash Gaming MishMash Gaming
6
5:00 PM Jun 14
Brimstone Gaming Brimstone Gaming
13
Foxy Foxy
9

Winners Match

6:00 PM Jun 14
Team Basilisk
4
Brimstone Gaming Brimstone Gaming
13

Elimination Match

6:00 PM Jun 14
MishMash Gaming MishMash Gaming
1
Foxy Foxy
13

Decider Match

7:00 PM Jun 14
Team Basilisk
19
Foxy Foxy
17

Qualified

Brimstone Gaming
Team Basilisk

Group H Bracket

Opening Matches

5:00 PM Jun 14
Goofy Goobers Goofy Goobers
13
Sbread Gaming Sbread Gaming
11
5:00 PM Jun 14
O.O.D.A Loopers O.O.D.A Loopers
6
Fenrir Fenrir
13

Winners Match

6:00 PM Jun 14
Goofy Goobers Goofy Goobers
17
Fenrir Fenrir
19

Elimination Match

6:00 PM Jun 14
Sbread Gaming Sbread Gaming
13
O.O.D.A Loopers O.O.D.A Loopers
9

Decider Match

7:30 PM Jun 14
Goofy Goobers Goofy Goobers
8
Sbread Gaming Sbread Gaming
13

Qualified

Fenrir
Sbread Gaming

Playoffs Bracket

Round of 16

8:00 PM Jun 14
Soniqs Soniqs
2
Resonate Resonate
0
8:00 PM Jun 14
SoaR
0
fortnite fraggers fortnite fraggers
2
8:00 PM Jun 14
VIRTUOSO
2
Take Flyte
1
8:00 PM Jun 14
Fenrir Fenrir
2
Team Basilisk
1
8:00 PM Jun 14
Renegades Renegades
2
ValorsGG ValorsGG
1
8:00 PM Jun 14
OOKERS OOKERS
2
Cosmic Divide Cosmic Divide
1
8:00 PM Jun 14
Ghost Gaming
2
FPL-C FPL-C
1
8:00 PM Jun 14
Brimstone Gaming Brimstone Gaming
1
Sbread Gaming Sbread Gaming
2

Quarter Finals

5:00 PM Jun 15
Soniqs Soniqs
2
fortnite fraggers fortnite fraggers
1
5:00 PM Jun 15
VIRTUOSO
2
Fenrir Fenrir
0
5:00 PM Jun 15
Renegades Renegades
2
OOKERS OOKERS
0
5:00 PM Jun 15
Ghost Gaming
2
Sbread Gaming Sbread Gaming
0

Semi Finals

7:50 PM Jun 15
Soniqs Soniqs
2
VIRTUOSO
1
6:45 PM Jun 15
Renegades Renegades
2
Ghost Gaming
1

Final

10:30 PM Jun 15
Soniqs Soniqs
2
Renegades Renegades
0

Format

Group Stage:

GSL Groups of 4 (Bo1s)
Top 2 advance to Playoffs

Playoffs:

Single Elimination
All matches are Bo3

Map Pool

Bind

Haven

Split

Ascent

Icebox

Breeze