THESPIKE.GG Valorant Event & News Coverage
Pittsburgh Knights Monthly Gauntlet » June: The Cook Out!

Pittsburgh Knights Monthly Gauntlet - June: The Cook Out!

Pittsburgh Knights are hosting a Valorant Cook Out!

  • Starting Date

    Jun 12, 2021

  • Prize Pool

    $5,000

  • Teams

    32

  • Location

    Online

Group A Bracket

Opening Matches

2:00 PM Jun 12
Soniqs Soniqs
13
Flying Pigs Flying Pigs
0
2:00 PM Jun 12
Take Flyte
13
Hysteria Hysteria
5

Winners Match

3:00 PM Jun 12
Soniqs Soniqs
13
Take Flyte
0

Elimination Match

3:00 PM Jun 12
Flying Pigs Flying Pigs
0
Hysteria Hysteria
13

Decider Match

3:30 PM Jun 12
Take Flyte
2
Hysteria Hysteria
0

Qualified

Soniqs
Take Flyte

Group B Bracket

Opening Matches

2:00 PM Jun 12
Renegades Renegades
13
Cracked and Dialed Cracked and Dialed
5
2:00 PM Jun 12
Lazarus Esports Lazarus Esports
8
Foxy Foxy
13

Winners Match

3:00 PM Jun 12
Renegades Renegades
16
Foxy Foxy
18

Elimination Match

3:00 PM Jun 12
Cracked and Dialed Cracked and Dialed
8
Lazarus Esports Lazarus Esports
13

Decider Match

4:55 PM Jun 12
Renegades Renegades
2
Lazarus Esports Lazarus Esports
0

Qualified

Foxy
Renegades

Group C Bracket

Opening Matches

2:00 PM Jun 12
Kooky Koalas Kooky Koalas
13
Natural Selection Natural Selection
2
2:00 PM Jun 12
Team Insight
13
Fenrir Fenrir
9

Winners Match

3:00 PM Jun 12
Kooky Koalas Kooky Koalas
13
Team Insight
1

Elimination Match

3:00 PM Jun 12
Natural Selection Natural Selection
3
Fenrir Fenrir
13

Decider Match

4:00 PM Jun 12
Team Insight
0
Fenrir Fenrir
2

Qualified

Kooky Koalas
Fenrir

Group D Bracket

Opening Matches

2:00 PM Jun 12
Pittsburgh Knights Pittsburgh Knights
13
Down Two Earth Down Two Earth
2
2:00 PM Jun 12
Levitate Esports Levitate Esports
11
chariot chariot
13

Winners Match

3:00 PM Jun 12
Pittsburgh Knights Pittsburgh Knights
13
chariot chariot
6

Elimination Match

3:00 PM Jun 12
Down Two Earth Down Two Earth
13
Levitate Esports Levitate Esports
9

Decider Match

4:30 PM Jun 12
chariot chariot
0
Down Two Earth Down Two Earth
2

Qualified

Pittsburgh Knights
Down Two Earth

Group E Bracket

Opening Matches

2:00 PM Jun 12
Time In
13
Sbread Gaming Sbread Gaming
6
2:00 PM Jun 12
Resonate Resonate
13
CoT CoT
11

Winners Match

3:00 PM Jun 12
Time In
9
Resonate Resonate
13

Elimination Match

3:00 PM Jun 12
Sbread Gaming Sbread Gaming
13
CoT CoT
6

Decider Match

4:00 PM Jun 12
Time In
2
Sbread Gaming Sbread Gaming
0

Qualified

Resonate
Time In

Group F Bracket

Opening Matches

2:00 PM Jun 12
Team Basilisk
13
Aerstream eSports Aerstream eSports
3
2:00 PM Jun 12
Polpette Di Carne Polpette Di Carne
10
Brimstone Gaming Brimstone Gaming
13

Winners Match

3:00 PM Jun 12
Team Basilisk
13
Brimstone Gaming Brimstone Gaming
9

Elimination Match

3:00 PM Jun 12
Aerstream eSports Aerstream eSports
2
Polpette Di Carne Polpette Di Carne
13

Decider Match

4:00 PM Jun 12
Brimstone Gaming Brimstone Gaming
2
Polpette Di Carne Polpette Di Carne
0

Qualified

Team Basilisk
Brimstone Gaming

Group G Bracket

Opening Matches

2:00 PM Jun 12
SoaR
13
OG4Z OG4Z
6
2:00 PM Jun 12
Teal Seam Teal Seam
13
Rock Bottom Rock Bottom
11

Winners Match

3:00 PM Jun 12
SoaR
10
Teal Seam Teal Seam
13

Elimination Match

3:00 PM Jun 12
OG4Z OG4Z
9
Rock Bottom Rock Bottom
13

Decider Match

4:30 PM Jun 12
SoaR
2
Rock Bottom Rock Bottom
0

Qualified

Teal Seam
SoaR

Group H Bracket

Opening Matches

2:00 PM Jun 12
OOKERS OOKERS
13
FIU Gold FIU Gold
9
2:00 PM Jun 12
VIRTUOSO
13
Zero Marksmen Zero Marksmen
11

Winners Match

3:00 PM Jun 12
OOKERS OOKERS
13
VIRTUOSO
11

Elimination Match

3:00 PM Jun 12
FIU Gold FIU Gold
2
Zero Marksmen Zero Marksmen
13

Decider Match

4:00 PM Jun 12
VIRTUOSO
2
Zero Marksmen Zero Marksmen
1

Qualified

OOKERS
VIRTUOSO

Playoffs Bracket

Round of 16

6:30 PM Jun 12
Soniqs Soniqs
2
Renegades Renegades
0
6:30 PM Jun 12
Resonate Resonate
2
Brimstone Gaming Brimstone Gaming
1
6:30 PM Jun 12
Pittsburgh Knights Pittsburgh Knights
1
Fenrir Fenrir
2
6:30 PM Jun 12
Teal Seam Teal Seam
2
VIRTUOSO
1
6:30 PM Jun 12
Foxy Foxy
0
Take Flyte
2
6:10 PM Jun 12
Team Basilisk
0
Time In
2
5:50 PM Jun 12
Kooky Koalas Kooky Koalas
2
Down Two Earth Down Two Earth
0
6:30 PM Jun 12
OOKERS OOKERS
2
SoaR
0

Quarter Finals

2:00 PM Jun 13
Soniqs Soniqs
2
Resonate Resonate
0
2:00 PM Jun 13
Fenrir Fenrir
1
Teal Seam Teal Seam
2
2:00 PM Jun 13
Take Flyte
2
Time In
0
2:00 PM Jun 13
Kooky Koalas Kooky Koalas
2
OOKERS OOKERS
1

Semi Finals

4:30 PM Jun 13
Soniqs Soniqs
2
Teal Seam Teal Seam
0
4:30 PM Jun 13
Take Flyte
1
Kooky Koalas Kooky Koalas
2

Final

6:00 PM Jun 13
Soniqs Soniqs
1
Kooky Koalas Kooky Koalas
2
3rd/4th Place Match
6:00 PM Jun 13
Teal Seam Teal Seam
0
Take Flyte
2

Format

Group Stage:

8 Groups
GSL Format
Bo1

Playoffs:

Single Elimination
Bo3

Map Pool

Bind

Haven

Split

Ascent

Icebox

Breeze